مهارت speaking یا مکالمه یکی از مهم‌ترین مهارت‌ها در آموزش زبان انگلیسی محسوب میشود. مهارتی که متاسفانه ضعف اصلی بیشتر زبان‌آموزان جهان است.

شاید شما بتوانید متن روزنامه یا کتابی را، با توجه به سطحی که در آن قرار دارید بخوانید و متوجه شوید. ولی وقتی موضوع صحبت‌کردن به میان می‌آید، وضع کاملا فرق می‌کند.

این پست با ارائه راهکارهایی، آموزش زبان انگلیسی در این زمینه، یعنی مکالمه را در حد زیادی برای شما آسان می‌کند. پس اگر به‌دنبال پیشرفت این مهارت هستید، آن را تا انتها به‌دقت مطالعه بفرمایید.

برای تقویت مهارت مکالمه راه‌های زیادی وجود دارد اما به طور کلی می‌توان تمام آن‌ها را در دو دسته خلاصه کرد:

  1. گوش کردن
  2. تمرین و تکرار

برای اینکه تمام این تمرین‌ها در طول مدتی که در حال یادگیری زبان انگلیسی هستید تاثیرگذار باشند، باید مستمر انجام شوند. بهترین پیشنهاد با بالاترین بازدهی یادگیری و تمرین هرروز است. ولی اگر وقت آن را ندارید باید در طول هفته چند روز را به صورت جدی به یادگیری زبان اختصاص دهید.

گوش کردن

کودکان هنگام یادگیری زبان مادری یک تا دو سال اول را به خوبی گوش می‌دهند. توجه می‌کنند و بعد به تقلید می‌پردازند. با توجه به این موضوع اگر بخواهید مهارت مکالمهء خود را تقویت کنید و پس از مدتی به راحتی به زبان انگلیسی صحبت کنید باید در ابتدا از قدرت شنوایی بهره جویید.

برای تقویت این قسمت راه‌های بسیاری وجود دارد:

فیلم ، انیمیشن و سخنرانی‌ها یا TED talk

باید با توجه به سطح خود، فیلم یا سریال مناسب را پیدا کنید. اگر در سطوح مقدماتی هستید دیدن انیمیشن‌هایی با دایره لغات آسان نیز کمک بسیار زیادی می‌کند.

باید توجه داشته باشید که قصد شما یادگیری زبان است بنابراین از زیرنویس انگلیسی استفاده کنید. یک فیلم یا سریال را چندین بار ببینید و اصطلاحاتی که بیشتر میشنوید را یادداشت کنید.

دیدن سخنرانی‌هایی که به TED talk معروف هستند هم باعث آشنا شدن با اصطلاحات و کلمات جدید می‌شود. در این سخنرانی‌ها مثل فیلم، جملات از قبل نوشته شده‌است ولی سخنران متن را به صورت شمرده شمرده و با مکث نمی‌گوید. در نتیجه می‌توان به منولوگی طبیعی و روان از یک انگلیسی زبان گوش سپرد.

موسیقی و آموزش زبان انگلیسی

گوش دادن به آهنگ انگلیسی که به آن علاقه دارید می‌تواند یکی از راه‌های مناسب یادگیری مکالمه زبان انگلیسی است. باید توجه کنید که آهنگی که انتخاب می‌کنید مناسب سطح شما باشد. آهنگ‌های رپ و با ریتمی تند، هرچند دایرهء لغات گسترده‌ای را در اختیار شما قرار می‌دهد؛ در گروه سخت قرار دارند.

برای شروع آهنگ‌های پاپ می‌توانند گزینه خوبی باشند. دقت داشته باشید که متن یا lyrics آهنگ را پیدا کنید و همزمان با گوش دادن، متن آن را نیز دنبال کنید.

پس از مدتی سعی کنید با صدای خواننده همراهی کنید. حتی تلاش کنید جملات دشواری که در ابتدا به درستی متوجه آن نمیشدید را تکرار کنید.

یادگیری اصطلاحات

در حال حاضر در آموزش زبان انگلیسی به جای تشویق به یادگیری کلمات بیشتر، بر تکرار و یادگیری اصطلاحات انگلیسی تأکید می‌شود. دلیل اینکار واضح است. به علت شباهت بعضی از کلمات انگلیسی و در کل فرار بودن آن‌ها، یادگیری اصطلاحات به مراتب آسان‌تر است. در اصطلاحات گاهی ترتیب قرار گرفتن یک جمله نیز آموزش داده می‌شود.

علاوه بر آن برای برقراری ارتباط دانستن یک اصطلاح و استفاده از آن می‌تواند به مراتب راحت‌تر و کاربردی‌تر از مجموعه‌ای از کلمات باشد. بسیاری از این اصطلاحات پرکاربرد را می‌توان از متن آهنگ یا فیلم‌های انگلیسی زبان پیدا و تمرین کرد.

تمرین و تکرار

در آموزش زبان انگلیسی، هرقدر فیلم ببینید، موسیقی انگلیسی زبان گوش دهید یا اصطلاحات پرتکرار را مرور کنید؛ برای تأثیرگذاری باید در کنار تمرین و تکرار مستمر باشد.

پس از قراردادن زمانی مناسب برای تمرین، راه‌هایی وجود دارد تا هم به تأثیر آن بیافزاید هم به نوعی آن‌ها را سرگرم‌کننده‌تر کند.

مطالعه کتاب، روزنامه و … به زبان انگلیسی

آموزش زبان انگلیسی

کتابخوانی که باز هم باید متناسب سطح شما باشد، یکی از راه‌کارهای مناسب و در عین حال جذاب تقویت مکالمه انگلیسی است. سعی کنید کتاب را شمرده، شمرده و با صدای بلند بخوانید. به دنبال کلمات و اصطلاحات جدید باشید و تلفظ و جایگاه استفادهء درست آن را از دبیر زبان خود سوال کنید.

خواندن کتاب، نمایشنامه یا خبری که قبلاً آن را چندین بار خوانده‌اید و به آن علاقه دارید؛ می‌تواند انتخاب خوبی برای شروع مطالعه به زبان انگلیسی باشد.

در پست زیر چند منبع خوب برای مطالعه و تقویت مهارت reading وجود دارد:

تقویت مهارت reading و معرفی چند منبع برای آن

قصه گفتن

یکی از داستان‌هایی را به زبان مادری به آن تسلط دارید انتخاب کنید و سعی کنی آن را به زبان انگلیسی بازگو کنید. در این تمرین می‌توانید از جملات و اصطلاحاتی با سطح‌های مختلف استفاده کنید. بعد از اتمام، آن را برای دبیر خود دوباره بازگو کنید تا اشتباهات شما را رفع کند.

در انتهای داستان خود، سعی کنید از آن سوال طرح کنید و بعد به آن پاسخ دهید.

با خود تمرین کنید

یک مکالمه خیالی را تصور کنید و سعی کنید هر بار جای یکی از شخصیت‌ها صحبت کنید. این مکالمات می‌تواند موضوع و مکان‌های مختلفی داشته باشد. مثل سفارش غذا هنگام ورود به رستوران، مکالمات روزمره با همکاران در کار یا یک موضوع تخصصی در درس زیست!

اگر کسی برای تصحیح اشتباهات شما وجود ندارد همچنان به این تمرین ادامه دهید. بخشی از هدف این مکالمات از بین رفتن ترس و دلهره‌ای است که معمولا همهء زبان‌آموزان در ابتدای یادگیری با آن مواجه‌اند.

می‌توان در کتاب‌های زبان یا با سرچ ساده‌ای در گوگل مکالمات از پیش آماده‌ای را نیز تهیه و در ابتدا با آن‌ها تمرین کرد.

تمرین در جلوی آینه

اینکه به تنهایی در جلوی آینه به زبان انگلیسی با خود صحبت کنید، شاید در ابتدای کار کمی عجیب به نظر آید. اما مطمئن باشید در طولانی مدت تأثیر خوبی خواهد گذاشت.

هنگامی که تصویر خود را در آینه می‌بینید، ذهن شما برای برقراری ارتباط و صحبت کردن در آینده آماده می‌شود. می‌توان اینطور تصور کرد که ذهن، تصویر شما را به عنوان یک شخص واقعی قبول می‌کند. با دیدن حالات مختلف هنگام صحبت کردن مکالمه طبیعی و روان‌تر به نظر می‌آید.

روزمرگی با زبان انگلیسی

اینکه سعی کنید مانند یک انگلیسی زبان این زبان را وارد روزمرگی خود کنید و گاهی حتی به زبان انگلیسی فکر کنید یکی از روش‌هایی است که در کنار آنچه در بالا گفته شد، به تقویت مکالمه کمک می‌کند.

برای این کار می‌توانید لیست خرید و یا خاطرات خود را به زبان انگلیسی یادداشت کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست