اگر به مکالمات روزانه مردم انگلیسی زبان توجه کرده باشید، جملاتی در آن‌ها وجود دارد که اگر به صورت کلمه به کلمه معنی شود، بی‌معنی خواهد بود. این بخش که به اصطلاحات انگلیسی معروف است، قسمت مهمی از آموزش زبان را تشکیل داده. اصطلاحات در همهء زبان‌ها  به معنی گروهی از کلمات است که معنای کلمه به کلمهء آن از معنی کل جمله متفاوت است.

یادگیری اصطلاحات زبان انگلیسی کار بسیار مشکلی است زیرا مثل گرامر زبان نیستند. هیچ قانونی برای یادگیری و کنار هم قرار گرفتن ندارند و از طرفی تعدادشان هم کم نیست.

در این پست در سه دسته بندی به معرفی راه‌هایی میپردازیم که یادگیری و آموزش زبان را در بخش اصطلاحات بسیار ساده و آسان می‌کند:

  1. یادگیری اصطلاحات انگلیسی از طریق توجه به نوع مکالمه
  2. خلاقیت در فهمیدن اصطلاحات انگلیسی
  3. چگونه اصطلاحات را تمرین کنیم؟

مقدمه

قبل از اینکه وارد این دسته‌بنده‌ها شویم با چند مثال، کمی بیشتر با این مبحث آشنا می‌شویم.

هر کلمه‌ای چه در زبان فارسی و چه در آموزش زبان انگلیسی دو معنا دارد. یک معنای ظاهری و یک معنای دیگر که به آن کنایه می‌گویند.

به عنوان مثال جملهء «سهام شرکت این ماه به زمین خورد» را در زبان فارسی در نظر بگیرید. معنای ظاهری آن می‌گوید که «سهام شرکت این ماه به زمین اصابت کرد» ولی همه ما می‌دانیم که منظور از این جمله، شکست خوردن و یا پایین آمدن سهام است.

معنای دومی را که همهء ما با آن آشنا هستیم و با کنار هم گذاشتن تک تک جملات فرق می‌کند؛ اصطلاح می‌گویند.

حالا یک مکالمه زبان انگلیسی را تصور کنید. مثلا:

اصطلاحات انگلیسی

 

?Do you get that job-

 yes, when pigs fly+

معنای ظاهری این مکالمه به این صورت است که نفر اول می‌پرسد آن شغل را بدست آوردی؟ و نفر دوم جواب می‌دهد بله وقتی خوک‌ها پرواز کنند.

این یعنی وقتی خوک‌ها پرواز کنند، آن شخص کار را بدست می‌آورد؟ قطعا نه! معنای که به آن اشاره شد معنای تحت اللفظی آن است.

“when pigs fly” در این جمله، اصطلاحی است که معنای آن در زبان فارسی می‌تواند معادل جملهء « مگر در خواب ببینم» باشد. یعنی آن شخص هیچگاه به آن شغل دست نخواهد یافت!

به این اصطلاحات در زبان انگلیسی Idiom می‌گویند که در ادامه با آن‌ها آشنا می‌شویم.

1- یادگیری اصطلاحات انگلیسی از طریق توجه به نوع مکالمه

اگر به مکالمه‌ای که قصد فهمیدن آن را داریم خوب دقت و موضوع آن را درک کنیم، بسیاری از معانی اصطلاحات آن روشن می‌شود.

مضمون کلام

هنگامی که موضوع یک مکالمه را متوجه بشوید، می‌توانید معنای بسیاری از اصطلاحات انگلیسی را بفهمید.

به عنوان مثال، مکالمه بین دانش‌آموزان یک کلاس را تصور کنید. اصطلاح “Hit the books” ممکن است در این میان زیاد استفاده شود. با توجه به موضوع مکالمات می‌توانید از معنای تحت اللفظی جمله که به معنای مشت زدن به کتاب‌هاست فاصله بگیرید. این اصطلاح به معنی زیاد درس خواندن است که از روی موضوع صحبت به راحتی قابل فهم است.

لحن کلام

اگر به لحن صدای گوینده توجه کنید، می‌توانید متوجه اصطلاحاتی که استفاده می‌کند بشوید. احساسات (غم، خوشحالی، عصبانیت و …) در هر کشوری تأثیر خود را روی زبان می‌گذارد. پس دقت به این بخش، در فهم بیشتر مکالمه کمک خواهد کرد.

خلاقیت در فهمیدن اصطلاحات انگلیسی

اگر شما با اصطلاحی در زبان مادری خود آشنا نباشید، از طریق ترفندهایی سعی می‌کنید آن را متوجه شوید. این ترفندها در یادگیری اصطلاحات انگلیسی نیز کاربردی هستند.

کلمه کلیدی را پیدا کنید

خیلی از اوقات با پیدا کردن کلمه‌ای که نقش کلیدی در اصطلاحات انگلیسی دارد، می‌توان متوجه تمام آن اصطلاح شد. برای فهم بیشتر، اصطلاح No pain, No gain را در نظر بگیرید. در این اصطلاح با فهمیدن معنای سود یا منفعت (gain) متوجه این اصطلاح انگلیسی می‌شوید.

معادل این Idiom در زبان فارسی میتواند جملهء «نابرده رنج گنج میسر نمیشود» باشد.

تجسم کنید

این راه‌کار را با یک نمونهء فارسی شروع می‌کنیم. برای مثال اصطلاح «گل گفتن و گل شنیدن» را تصور کنید. اگر فارسی، زبان مادری شما نباشد، می‌توانید برای فهمیدن این اصطلاح، آن را تصور کنید. فهمیدن این موضوع که گل نماد سخن خوب و خوش است زمان زیادی نمی‌گیرد.

حالا در آموزش زبان انگلیسی به اصطلاح “Pull someone’s leg” توجه کنید. معنای تحت الفضلی آن، «پای کسی را کشیدن» است.

اصطلاحات انگلیسی

این موقعیت را تصور کنید. در واقعیت هم کودکان برای شوخی با یکدیگر این کار را انجام می‌دهند. پس پی بردن به معنای حقیقی آن یعنی « سر به سر کسی گذاشتن» چندان دور از ذهن نیست.

حدس بزنید

کاری که اکثر انگلیسی زبانان هنگام استفاده از اصطلاحات انگلیسی انجام می‌دهند. اصطلاحات در هر زبانی نسل به نسل منتقل شده و بومیان بدون فکر به معنای آن تصمیم می‌گیرند از آن استفاده کنند. آن‌ها تنها در میان مکالمات و کلام بقیه معنای اصطلاحات را متوجه می‌شوند و آن را حدس می‌زنند.

اگر یک بومی هم نباشید برای آموزش زبان و فهمیدن اصطلاحات انگلیسی می‌توانید از این روش استفاده کنید.

چگونه اصطلاحات را تمرین کنیم؟

شاید بعد از تمام این ترفندها مهم‌ترین موضوع تمرین و تکرار باشد. برای تمرین اصطلاحات انگلیسی چند راه‌کار خوب وجود دارد:

محدودهء موضوعی مشخص کنید

با این کار بجای حفظ کردن شمار زیادی از اصطلاحات که هیچ ربطی به‌ هم ندارند مجموعه‌ای از جملاتی را درکنار هم می‌گذارید که در یک موقعیت خاص استفاده می‌شوند. با این روش می‌دانید که برای مثال در زمانی که خیلی احساس ختگی می‌کنید می‌توانید از این اصطلاحات به جای جملهء سادهء “I’m tired” استفاده کنید:

I’m exhausted

I’m dragging

I’m done

 

یادداشت کنید

این کار در آموزش انگلیسی در بخش لغات، در بخش گرامر و هم در بخش یادگیری اصطلاحات بسیار کاربردی است.

هرگاه به اصطلاح انگلیسی جدیدی برخورد کردید آن را یادداشت کنید. با مرور چندبار آن با روش اولی که گفته شد، مطمئن باشید در ذهنتان ثبت می‌شود.

مثال‌های یک دیکشنری خوب را بخوانید

ویژگی‌های یک دیکشنری خوب در پستی جداگانه برسی می‌شود اما میتوان با خواندن مثال‌های آن متوجه بسیاری از اصطلاحات انگلیسی شد.

برای مثال اصطلاح “Break a leg” را در نظر بگیرید. در یک دیکشنری به این صورت معنی شده است:

“Break a leg” is a typical English idiom used in the context of theatre or other performing arts to wish a performer “good luck”

که به معنی «موفق باشید» است.

فیلم، سریال، کتاب،…

در هر سطحی که بخواهید اصطلاحات انگلیسی را بیاموزید این مجموع کمک خواهد کرد. نه تنها برای یادگیری اصطلاحات بلکه برای تقویت تمام مهارت‌های انگلیسی نیز میتوان از فیلم،کتاب،… بهره گرفت.

می‌توانید اصطلاحات جدید فیلمی که می‌بینید یا کتابی که می‌خوانید را با روش‌های بالا یادداشت کنید و بعداً در مکالمات خود از آن استفاده کنید.

در لینک زیر مجموعه کلی از اصطلاحات پرکابرد وجود دارد که می‌توانید خودتان آن را دسته‌بندی کنید:

۴۵۰ تا از اصطلاحات جالب انگلیسی با معنی که بسیار کاربردی هستند

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست