تقویت مهارت لیسنینگ در کوتاه‌ترین مدت

تقویت مهارت لیسنینگ یکی از درخواست‌هایی است که همواره زبان‌آموزان به دنبال آن هستند. حتما شما هم اولین لحظه‌ای که در مواجه با یک مکالمهء انگلیسی قرار گرفته‌اید را به یاد دارید. سردرگمی اولین حسی است که در این موقعیت‌ها به سراغ‌تان می‌آید.

تنوع لهجه ( آمریکایی، بریتانیایی، استرالیایی و …)، مخفف کردن کلمات، استفاده از اصطلاحات بی‌شمار و …

همه آنچه گفته شده ویژگی زبان انگلیسی به هنگام مکالمه است. ویژگی‌هایی که در زبان مادری خود می‌توانید نظیرش را ببینید. اما این ویژگی‌ها در یک زبان جدید، که قصد یادگیری آن را نیز دارید کمی کار را مشکل می‌کند.

در این پست با چند دسته‌بندی جدید، روش‌های تمرین و یادگیری سریع‌تر لیسنینگ را مرور خواهیم کرد. پس اگر شما هم به دنبال تقویت مهارت لیسنینگ هستید، این پست را تا انتها مطالعه بفرمایید.

در ادامه با این سه موضوع آشنا می‌شویم:

  • تقویت مهارت لیسنینگ/ درست گوش کردن
  • منابعی برای تمرین و تکرار
  • تقویت مهارت لیسنینگ برای آزمون آیلتس و تافل

تقویت مهارت لیسنینگ/ درست گوش کردن

قبل از هرچیزی باید بدانید شرط اول تقویت مهارت لیسنینگ و در کل آموزش زبان انگلیسی، تکرار و تمرین است. بدون این دو با هر روشی که شروع کنید، بعد از مدتی آن را فراموش خواهید. این قانون فقط برای آموزش زبان انگلیسی نیست. در کل برای یادگیری هر زبانی تکرار و تمرین جزء جدایی ناپذیر از یادگیری آن خواهد بود.

درست گوش کردن در این متن به معنای گوش کردن به قصد یادگیری است. حتماً خیلی از شما شنیده‌اید که میگویند برای تقویت مهارت لیسنینگ، پادکست، اخبار و … را به زبان انگلیسی گوش دهید. این موضوع کاملاً درست است. اما باید توجه کنید زمانی که مشغول رانندگی هستد یا پشت لپ تاپ کار می‌کنید، گوش کردن به رادیو یا پادکست انگلیسی کمکی نخواهد کرد.

در این موقعیت‌ها، بیشترین قسمت ذهن، بر روی انجام کار دیگری متمرکز است تا یادگیری و آموزش زبان.

اگر قصد تقویت مهارت لیسنینگ خود را دارید، باید زمانی را مشخصاً صرف درست گوش کردن و یادگیری آن کنید.

برای شروع کار می‌توانیم از مکالماتی استفاده کنیم که متن انگلیسی آن نیز موجود باشد. در ادامه به توضیح مراحلی میپردازیم که بتوانیم بهتر این مکالمات را تمرین کنیم:

مرحله اول گوش کردن

اولین اقدام شنیدن فایل صوتی است. سعی کنید کلمات و جملات آن را در ذهن جست و جو کنید. اگر با بار اول متوجه آن نشدین می‌توانید بارها به آن گوش دهید. توجه کنید که در این مرحله به هیچ وجه متن آن را نگاه نکنید. فقط سعی کنید آن را در ذهن خود متصور شوید.

مرحله دوم تکرار کردن

بسیاری بعد از گوش کردن به سراغ دیدن متن و خواندن آن می‌روند. ولی باید توجه کنید که بعد از گوش کردن نوبت به تکرار می‌رسد و نباید سریع متن آن را بخوانید.

تلاش کنید با فایل صوتی که به آن گوش دادین، همراهی کنید. در این مرحله می‌توانید نت برداری کنید و کلمات یا جملات مهم را یادداشت کنید.

مرحله سوم خواندن متن

بعد از تمرین و تکرار به سراغ متن فایل صوتی بروید. آنچه را که در مرحله قبل، یادداشت کرده اید با متن اصلی مقایسه کنید. دقت کنید متن شما که خلاصه‌ای از متن اصلی است، چه جزئیاتی کم دارد. به کدام نکته توجه نکرده‌اید و با چه کلمات جدیدی آشنا شده‌اید.

در این مرحله می‌توانید کلمات جدید را در یک دیکشنری خوب چک کنید تا با اصطلاحات جدید، مرتبط با آن کلمه آشنا شوید.

در پستی جداگانه ویژگی‌های بهترین دیکشنری را برسی کردیم. می‌توانید در لینک زیر آن را بخوانید:

 بهترین دیکشنری

بعد از آن می‌توانید از درون متن به طرح پرسش‌هایی بپردازید و سپس خود به آن پاسخ دهید.

مرحله چهارم خواندن متن همراه با فایل صوتی

در این مرحله برای تقویت مهارت لیسنینگ، متن را همراه با فایل صوتی بخوانید و با آن همراهی کنید.

در اینجا می‌توانید تلفظ لغات جدید را در متن تمرین کنید.

بعد از تمام شدن این مرحله می‌توانید برگردید و تمام این مراحل را تکرار کنید. به خاطر داشته باشید تمرین و تکرار متن‌های انگلیسی مؤثر‌ترین بخش در تقویت مهارت لیسنینگ است.

منابعی برای تمرین و تکرار

برای تقویت مهارت لیسنینگ منابع آموزشی و غیر آموزشی بسیاری وجود دارد.

منابع غیر آموزشی مانند فیلم، پادکست، اخبار انگلیسی و… می‌توانند جنبه‌ء سرگرمی و یا آموزشی دیگر نیز داشته باشند. اما همانطور که قبلاً گفته شد، باید هدف اصلی آموزش زبان انگلیسی باشد.

تقویت مهارت لیسنینگ با فیلم و سریال

شاید خیلی از ما تعداد زیادی از فیلم‌های انگلیس زبان را بدون دوبله دیده باشیم. اما آن‌ها هیچگاه به پیشرفت زبان ما کمک نکرده باشند.

برای آموزش از طریق فیلم و سریال باید ابتدا آن فیلم را با زیرنویس فارسی ببینید. به معانی مکالمات توجه کنید و سعی کنید موضوع فیلم را متوجه شوید.

بعد از آن با زیرنویس انگلیسی آن را ببینید. کلمات جدید را یادداشت کنید و اصطلاحات را بنویسید.

در آخر بدون زیر نویس به تماشای فیلم بپردازید و سعی کنید متوجه آن شوید.

در حین تماشای چند باره فیلم یا سریال به این نکته توجه کنید که بازیگران هنگام ادای کلمات، تأکید یا stress را روی چه لغاتی میگذارند. می‌توانید حتی بدون نگاه کردن به زیرنویس و از طریق توجه به حرکات چهره و بدن بازیگران، حالات آن‌ها را بفهمید. این‌گونه متوجه خواهید شد که برای مثال از چه اصطلاحی در هنگام خشم استفاده میکنند.

سعی کنید در انتخاب موضوع فیلم نیز دقت کنید. هرکسی برای یادگیری آموزش زبان انگلیسی هدفی دارد. می‌توانید متناسب با هدف خود فیلم و سریال را انتخاب کنید.

پادکست‌ها

تقویت مهارت لیسنینگ

امروزه پادکست‌ها محبوبیت زیادی به دست آورده‌اند. حتماً شما هم به چند اپیزود از پادکست‌های فارسی گوش کرده‌اید.

ویژگی مهم آن‌ها تنوع موضوعی است. شما می‌توانید با توجه به سلیقه و یا هدفی که برای یادگیری و آموزش زبان دارید، این پادکست‌ها را انتخاب کنید.

بسیاری از پادکست‌ها برای آموزش زبان انگلیسی ضبط می‌شوند و بسیاری هد‌ف‌های دیگر دارند.

پادکست Luke’s English Podcast

پادکست The English We Speak

پادکست‌های خوبی هستند که با هدف آموزش زبان انگلیسی و تقویت مهارت لیسنینگ ضبط و تهیه شده‌اند.

اگر هنگام گوش کردن به پادکست‌های انگلیسی زبان، برخی از واژه‌ها را متوجه نمیشوید، ناامید نشوید! هدف از گوش کردن به پادکست انگلیسی، آشنا شدن با لحن و نوع صحبت کردن انگلیسی زبانان است.

کتاب‌های صوتی

تقویت مهارت لیسنینگ

کتاب‌های صوتی برای کسانی که وقت زیادی برای مطالعه ندارند بسیار مفید هستند. اما اگر قصد دارید این کتاب‌ها را برای یادگیری و آموزش زبان انگلیسی گوش دهید باید متن‌ آن را نیز مطالعه کنید.

گوش کردن به این کتاب‌ها علاوه بر آن که بسیار سرگرم‌کننده هستند، باعث می‌شوند تا با تلفظ صحیح کلمات آشنا شوید.

فیلم‌، سریال و پادکست مکالمات و اصطلاحات مردم معمولی را بیشتر به نمایش میگذارند. کتاب‌ها روی گرامر صحیح و لغات ادبی‌تر تمرکز می‌کنند.

طبیعی است که این خواندن زمانی که بارها تکرار شود مؤثرتر واقع خواهد شد.

تقویت مهارت لیسنینگ برای آزمون آیلتس و تافل

اگر قصد شما برای تقویت مهارت لیسنینگ و یادگیری و آموزش زبان، شرکت در آزمون‌های آیلتس و تافل است باید با چند منبع خوب آشنا باشید.

این آزمون‌ها بر روی هر چهار مهارت (listening, reading, writing, speaking) تمرکز دارد.

اگر شما فقط قصد تقویت مهارت لیسنینگ را دارید و در 3 مهارت دیگر به قدر کافی مهارت دارید منابع مناسب عبارتند از :

کتاب Collins English for Exams Listening for IELTS

کتاب Tactics For Listening

کتاب IELTS Advantage

تقویت مهارت لیسنینگ با آموزش مجازی

این مجموعه با ارائهء آموزش زبان به صورت مجازی، بخش ویژه‌ای را به قسمت لیسنینگ اختصاص داده است. با استفاده از این بخش در این مجموعه علاوه بر افزایش سرعت یادگیری، در وقت و هزینه نیز صرفه جویی خواهد شد. در لینک زیر می‌توانید با مجموعه ارتباط برقرار کنید:

تماس با ما

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.

فهرست